sobota, 8 stycznia 2022

Risotto grzybowe

Lubię to danie, bo daje wiele możliwości. Do podstawowej wersji mogę dodać to na co mam akurat ochotę. Grzyby ze śmietanką,  dynię z gałką muszkatołową, kurczaka z groszkiem czy tez podlać zamiast białym to czerwonym ryżem i dodać wcześniej zamarynowane na ostro paski wołowiny. Jest w czym wybierać.

Najczęściej jednak sięgam po risotto grzybowe, bo mieszankę zamrożonych prawdziwków i borowików staram się mieć zawsze w lodówce i w zasadzie w pół godziny mam obiad na dwa dni 😍. Tak, tak. Nie pomyliłam się. Na dwa a nawet nieraz na trzy dni. 

Z poniżej podanych proporcji wychodzi nawet 8 porcji - oczywiście zależy kto ile je 😜


Składniki na podstawowe risotto bez dodatków

✔400 g ryżu do risotto - główne odmiany nadające się na risotto to Arborio, Baldo, Carnaroli, Maratelli, Padano, Roma i Vialone Nano. Ja najczęściej korzystam z Arborio. 
✔500-700 ml gorącego bulionu - może być też sama gorąca woda dodaj do niej wówczas ½ łyżeczki soli i 1/3 łyżeczki pieprzu, możecie też przygotować wcześniej bulion grzybowy
✔100 ml białego wytrawnego wina (opcjonalnie) 
✔250 g cebulek szalotek 
✔50 g parmezanu 
✔2 łyżki masła 
✔3 łyżki masła klarowanego lub innego tłuszczu jakiego używacie
✔sól i pieprz 

Cebulki obieramy i siekamy dość drobno. Na sporej patelni rozpuszczamy masło klarowane. Na średnim ogniu smażymy pokrojone szalotki. Mają się jedynie zeszklić a nie usmażyć na złoto. Często mieszamy – szalotki są delikatne i szybko nabierają koloru. 

Na patelnię dodajemy surowy ryż i dokładnie mieszamy z tłuszczem i cebulką. Podsmażamy około 2-3 minuty. 

Po tym czasie wlewamy na patelnię wino. Mieszamy. Wchłonięcie wina przez ryż potrwa dosłownie chwilkę. Dodajemy około 100 ml bulionu i mieszamy. W zasadzie od teraz starajcie się mieszać bardzo często (ja to robię drewnianą łyżką w zasadzie bez przerwy). Przed dodaniem kolejnej porcji bulionu należy pamiętać, aby każda poprzednia została wchłonięta przez ryż. Kolejne jego porcje co około 5 minut.  500 ml bulionu użytego w tym przepisie powinno wystarczyć na 400 g ryżu, ale oczywiście może zdarzyć się tak, że będzie trzeba zwiększyć ilość płynu (choć mnie się to chyba zdarzyło tylko raz - może miałam jakiś inny rodzaj ryżu? Nie pamiętam). Po około 25 minutach mieszania i dolewania bulionu, ryż powinien być już wystarczająco miękki. Sprawdzajcie jego miękkość już wcześniej. To istotne, bo ryż w risotto nie powinien być rozgotowany. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. 

Zdejmujemy patelnię z ognia i dodajemy do niej starty na drobno parmezan i masło. Dokładnie mieszamy.

Sprawdź czy konsystencja i smak jest dla Was odpowiednia, czy może należy dodać soli albo pieprzu. Wszystko zależy od tego jak aromatyczny mieliście bulion. 

Zatem jeśli już mamy przygotowaną podstawę to możemy do niej dorzucić przygotowany wcześniej dodatek.

Tak jak wspomniałam ja najczęściej dodaję grzyby. Robię je podobnie jak do makaronu. Z tą małą różnicą, że do makaronu podsmażam najpierw szalotki i dopiero dodaję grzyby. Przy risotto szalotkę pomijam, ponieważ jest już w ryżu.

Do przygotowania grzybów używam

✔800g mieszanki grzybów - u mnie borowiki i prawdziwki, nie lubię maślaków więc ich nie podaję ale oczywiście one również się nadają. W sezonie używam świeże grzyby. Po szybkim przepłukaniu ich zimną wodą kroję na mniejsze kawałki. Poza sezonem wspomagam się mrożonymi.
Możecie również użyć grzybów suszonych. Około 80 g, które zalewacie 500 ml wody i odstawiacie na noc. Przed gotowaniem odsączacie grzyby, kroicie i gotujecie jak podane poniżej.
100 ml śmietanki kremówki 30%
2 ząbki czosnku
3 łyżki masła klarowanego lub innego tłuszczu jakiego używacie
sól i pieprz

Mrożone grzyby wcześniej dokładnie rozmrażamy układając je najlepiej na sitku by nadmiar wody z nich odpływał - osuszone kroimy na mniejsze kawałki. Świeże, tak jak już wspomniałam szybko myję pod zimną wodą i kroję.

Na patelni rozgrzewamy masło. Smażymy grzyby wraz z czosnkiem na średnim ogniu. Około 20-25 minut powinno im wystarczyć. Po tym czasie przyprawiamy solą oraz pieprzem i wlewamy na patelnię śmietankę. Zmniejszamy ogień i dokładnie mieszamy. Gotujemy razem około 3 minut.
Gotowe.
Grzyby łączymy z przygotowanym risotto.

SMACZNEGO!

A tutaj przypominam Wam moje dyniowe risotto.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz